Indie Północne: 4 miejsca, które warto zobaczyć

01 lipiec 2013.

188
com_content.article
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 4.60 na 5)
Indie Północne: 4 miejsca, które warto zobaczyć4.60 out of 50 based on 5 voters.


Indie to nie jeden homogeniczny obszar, ale zbieranina stanów, regionów, kultur i religii. To również największy demokratyczny kraj na świecie, zamieszkany przez ponad półtora miliarda ludzi, posługujących się 21 językami lokalnymi uznawanymi oficjalnie.

Indie – Agra | Tadż Mahal
Indie – Agra | Tadż Mahal (by asebest )

Skupić się na jednym regionie

Nie ma co zakładać, że w czasie jednej czy nawet kilku wycieczek zobaczy się i pozna całe Indie – to prawie niemożliwe. Przemieszczanie się pociągami i autobusami zajmuje wieki, nic nie jest na czas, a każdy stan jest tak odmienny i wyjątkowy, że mógłby być osobnym krajem z własną kuchnią, strojami, tradycjami, religią i ulubionymi piosenkami.

Dlatego też  w czasie wyprawy do Indii warto skupić się na konkretnym regionie, aby nie spędzić połowy wyjazdu w środkach transportu i aby mieć czas, żeby lepiej poznać wszystko wokół – a wszystko to z pewnością okaże się nowe i zaskakujące.

Zwiedzamy Indie północne

Poniżej kilka propozycji miejsc, które warto odwiedzić, gdy ląduje się w Delhi, czyli na terenie Północnych Indii.

Stolica jest niewątpliwie obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Indii, jednak jeśli zmęczy nas już nieco hałaśliwe, tłoczne, pełne turystów i oferujące wielki wybór hoteli Delhi, to warto wyruszyć w dalszą drogę:

1. Agra

Agra to jedna z największych atrakcji turystycznych Indii, a widok Tadż Mahal stał się ikoną kraju.

Samo miasto nie należy do najciekawszych: jest duże, wiecznie zatłoczone i zaśmiecone, a niejeden już turysta padł ofiarą sprytnych handlarzy ulicznych. Jednak znajdują się tu trzy warte zobaczenia obiekty, wpisane la listę Światowego Dziedzictwa UNESCO:

  • grobowiec Tadż Mahal, wzniesiony w XVII wieku przez Szahdżahana dla upamiętnienia ukochanej żony Mumtal Mahal,
  • Czerwony Fort – ośrodek władzy państwa Wielkich Mongołów,
  • Itmad-Ud-Daulah – grobowiec perskiego mirzy Ghijas-bega.

Co ciekawe, znajduje się tu również  najstarszy w Indiach angielski zabytek – nagrobek Johna Midenhalla z 1614 roku.

Agra to idealny cel dla osób, które mają mało czasu – można tu nawet przyjechać na jeden dzień ze stolicy.

Indie | Dharamsala
Indie | Dharamsala (by castle_life )

2. Dharamsala

Dharamsala jest wioską u podnóży Himalajów, gdzie siedzibę ma Tybetański Rząd na Wygnaniu z duchowym przywódcą Tybetańczyków – Dalajlamą.

To idealne miejsce na pierwszy kontakt z najwyższymi górami na świecie. Warto przyjechać tutaj, by poznać buddyzm w odmianie tybetańskiej, porozmawiać z mnichami czy po prostu obserwować powolny rytm życia miasteczka (kontrastowy w stosunku do większości gwarnych i pędzących miejsc kultu Hindusów).

Można tu też przyjechać po to, by po prostu odpocząć od zabójczych temperatur – miejscowy klimat jest stosunkowo łagodny. Ogólnie przez cały rok przebywa tu wielu turystów (którzy często postanawiają zatrzymać się na dłużej) , jednak gdy pójdzie się w górę wioski, można znaleźć mniej turystyczne miejsca i prawdziwy spokój.

Indie | Jaipur
Indie | Jaipur (by snikrap )

3. Jaipur

Jaipur – miasto jak z Baśni tysiąca i jednej nocy – to stolica Radżastanu. Nazywane jest ono „różowym miastem” – zabudowa starego miasta pomalowana jest właśnie w tym kolorze.

Turyści przyjeżdżają tu przede wszystkim po to, aby oglądać forty, w tym najbardziej popularny Amber Fort – będąc tam można wypożyczyć bardzo profesjonalnego audioguide’a z historycznymi ciekawostkami i legendami.

Warto również odwiedzić hinduskie świątynie, w tym Świątynię Małp – nazwa nie jest przypadkowa, należy uważać, by zwierzęta nie dobrały się do naszego bagażu w poszukiwaniu jedzenia.

Indie | Khajuraho
Indie | Khajuraho (by fabulousfabs )

4. Khajuraho

Khajuraho to mała miejscowość, pełna hotelików, restauracji i straganów z pamiątkami. Wokół niej porozrzucane są średniowieczne świątynie, słynące z bogatych zdobień i rzeźb pokrywających całe budowle od środka i na zewnątrz. Rzeźby te mają charakter erotyczny, z przedstawieniami pozycji kamasutry.

Zapomniany przez świat kompleks został ponownie odkryty przez Brytyjczyków dopiero w 1838 roku. Warto tu też przyjechać, aby podziwiać indyjską przyrodę – dżunglę i wodospady, czy dotrzeć do pobliskich wiosek na rowerze.